Agriculture Engineering Weblog

 
 
نیمکت در طراحی فضای سبز
|

Part - ‌پارت

طراح : Merce Liopis Freixa

هدف این طرح خلق یک ست چند کاره میز و چهار‌پایه است که بتواند به آسانی با هر نوع فضای عمومی هماهنگ شود و بتوان با استفاده از آن , فعالیت هایی را که معمولا در فضاهای داخلی انجام می شود , مثل خواندن – انجام بازی های روی میز- خوردن یا استراحت کردن و گفتگوی ساده را در محیط خارجی انجام داد. میز از مکعبی تو خالی تشکیل شده و تنها قسمت هایی از آن جدا شده است تا امکان نشستن مردم روبروی یکدیگر مهیا شود. سطوح خارجی مکعب که احتمال لمس آنها بیشتر است , صیقل خورده اند و بخش های داخلی غالبا دست نخورده باقی مانده اند. میز از بتن ساخته شده است و دلیل آن هم سختی – راحتی نگهداری و ظرفیت فوق العاده برای هماهنگی با همه انواع منظره ها می باشد. بتن همچنین اجازه می دهد رنگ های مختلف برای ‌پرداخت نهایی استفاده شوند و همین امر قابلیت هماهنگ شدن با محیط های مختلف را افزایش می دهد. میز و چهارپایه ها با توجه به قابلیتی که دارند , می توانند به آسانی گروه های بزرگتری را تشکیل دهند.

 

Agi - آجی    طراح : Lisa Segatori   تولید : ا آر ای سنچورلی ( ORA Centureli ) این محصول در آغاز به عنوان یک مبل , طراحی و ساخته شد و ‌پس از مدتی به نمونه جالبی از صندلی های فضای باز تبدیل شد. ظرافت آن به خاطر یکپا‌رچگی بدنه فلزی و ‌پشتی نا متعارف آن است. این صندلی نمونه ای است که قابلیت استفاده در هر گونه محیطی را دارد و با مناظر طبیعی و حتی غیر طبیعی بخوبی سازگاری دارد. قسمت های مختلف صندلی با استفاده از جوش الکتریکی لوله ها و انحناهای هیدرولیکی در زاویه ها با یک برش عمودی مدور به قطر 42/4 میلی متر و ضخامت 2/6 میلی متر ‌پرداخت گردیده اند. در قسمت ‌پایه ها , لوله دارای سوراخ هایی است که چند ‌پیچ فولادی ضد زنگ با عبور از آنها , صندلی را به زمین متصل می کند. سه صفحه سوراخ دار تعبیه شده بر روی بدنه , به وسیله ‌پیچ های فولادی , کف چوبی صندلی را به محکمی بر روی بدنه اتصال می دهد. کفی صندلی متشکل از چهار تخته چوب کاج به ابعاد 95×45 میلی متر است که با استفاده از روغن جلای ضد آب ‌پوشانده شده است. پشتی صندلی , یک تیر چوبی ‌پرداخت شده و رنگ شده است که قطر آن 160 میلی متر و به بدنه اصلی ‌پیچ شده است.

Onda - اوندا

طراح : David Karasek – Radek Hegmon

تولید : شرکت ام ام سیته ( MMcite )

آنچه در تصویر می بینید , یک نیمکت معمولی با صندلی های جدا از هم است که مانع لم دادن مردم در مکان های خاص می شود. این نیمکت بسیار زیبا برای استفاده های داخلی و خارجی تا حدود زیادی مناسب است. طراحی آن در بازارهای وسایل خانگی و مصارف خارجی مورد تقدیر قرار گرفته است. مدل های قوس دار آن شکل های متنوع جذابی را ایجاد می کنند. اوندا همچنین یک مدل صندلی تک نفره را که می تواند بر روی دیوار متصل شود و یا در یک جایگاه محافظ استقرار یابد , ارائه کرده است. سازه این نیمکت از ورقه های رویین ضخیم رنگ آمیزی شده (Aluminum) تشکیل یافته است. شیار های روی بدنه این نیمکت ها سبب گردیده وزن آنها تا حد زیادی کاهش یابد. اوندا جایزه « بهترین طراحی  سال 2005 دانشکده معماری پنسیلوانیا » را نیز به خود اختصاص داده است. ( منبع : فصلنامه معماری محوطه - پاییز ۸۹ - شماره ۱۴ )

 


نویسنده : QWEB
تاریخ : پنجشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۰
زمان : 19:56